Standard plemene uvádí, že stafordšírský bulteriér: „Je známý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem. Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý pes.“

Na právní pohled by se mohlo zdá, že standardem uvedené superlativy jsou spíše „reklamním trikem“ než skutečným popisem stafordšírského bulteriéra. Standard plemene však nikterak nepřehání, dokonce ani nemůže, jelikož standard plemene by měl každé plemeno popisovat tak, jaké skutečně je. Pro každého řádného chovatele je standard plemene něčím, co je třeba dodržovat. Standard stafordšírského bulteriéra popisuje nejen vzhled, ale i povahu a charakteristické rysy, takže nám sestavuje kompletní obraz plemene stafordšírský bulteriér.

Stafordšírský bulteriér miluje lidi

Stafordšírský bulteriér miluje lidi a především děti. Kontakt s lidmi doslova vyžaduje a svou náklonost umí dát patřičně najevo. Svou rodinu stafbulíci doslova milují a vyžadují těsný fyzický kontakt.

Stafordšírský bulteriér a děti

Jak je již zmíněno výše, stafordšírský bulteriér děti miluje. Ne nadarmo stafordšírský bulteriér získal v zemi svého původu přezdívku „Nanny dog“ neboli „Pes chůva“. Stafordšírský bulteriér velice dobře snáší neohrabanost a ústrky od dětí. Na tomto místě je však třeba připomenout, že je povinností rodičů, aby dohlíželi na společné hry dětí a psů! Toto samozřejmě platí pro všechna plemena. Především malé děti nesmí zůstat se psem o samotě. Rodiče musí mít na paměti, že pes je živý tvor a ne hračka pro děti! Pes musí mít VŽDY možnost si říct, že už má dost, tj. musí mít možnost od dětí odejít. Za normálních okolností se stafordšírský bulteriér her s dětmi nenabaží, ale musíme brát v potaz, že pejsek je živý tvor a nemusí se například zrovna cítit dobře nebo ho může něco bolet.

Rodiče musí na společné hry psů a dětí dohlížet z důvodu bezpečnost jak psa, tak dítěte. Rozdováděný pes může malé dítě porazit nebo škrábnout drápkem. Naopak děti mohou psovi nabídnout hračky, které jsou pro psa nebezpečné nebo mohou děti strkat psovi prsty či nějaké předměty do očí apod.

Zodpovědnost za zdraví psa i dítěte nesou vždy rodiče.

I přes svůj temperament je stafordšírský bulteriér velice něžný k miminkům. Již malá štěňata dokáží rozeznat miminka a chovají se k nim jak praví profesionálové. Spousta stafíků se od svých „lidských štěňat“ nechce hnout ani na krok a neustále leží v těsné blízkosti dětí.

Foto: Stafordšírský bulteriér a děti (www.bohemiastaff.cz)

Stafordšírský bulteriér je vhodný i pro začátečníky

Díky své povaze se stafordšírský bulteriér snadno cvičí, jelikož se svému páníčkovi snaží ze všech sil zavděčit. Výcvik stafordšírského bulteriéra tak zvládne i začátečník.

 

Štěňata stafordšírského bulteriéra

Štěňata stafordšírských bulteriérů se někdy jeví jako malé piraně.  Své ostré zoubky neustále na něčem nebo na někom zkouší. Je dobré mít po ruce dostatek hraček, které v případě nutnosti štěněti podsuneme.

Berte v potaz, že štěňata hračky rychle ničí. Nemá tedy cenu kupovat drahé hračky. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že čím jednodušší hračka je, tím štěňata více baví. Štěňata milují různé uzlíky ze starých hadrů, kusů látek, provazů (nejlépe bavlněných), krabice apod.

Foto: Stafordšírský bulteriér štěňata – vrh „A“ v chovatelské stanici Bohemia Staff (www.bohemiastaff.cz)

Temperament stafordšírského bulteriéra

Temperament se v rámci plemene liší. Jsou jedinci, kteří jsou k neutahání a jsou naopak jedinci, kterým stačí běžné procházky a trochu toho poběhání. Každý stafordšírský bulteriér však miluje všechny činnosti, které dělá dohromady se svým páníčkem a rodinnou.

Obecně však stafordšírský bulteriér patří k plemenům, které milují pohyb. Typ a množství pohybu se však musí přizpůsobit s ohledem na plemeno, věk, zdraví a fyzickou kondici.

Stafordšírský bulteriér vždy pracuje minimálně na 110%, takže je zodpovědností majitele, aby činnost psa včas ukončil. Stafordšírský bulteriér si neumí „říct dost“ a je schopen pracovat až za hranici svých možností. Zvláště v letních měsících však toto může mít i tragické následky.

Povaha stafordšírského bulteriéra na vlastní kůži

Pokud chcete povahu stafordšírského bulteriéra poznat na vlastní kůži, doporučuji navštívit nějakou výstavu psů. Největší koncentrace stafordšírských bulteriérů je na výstavách pořádaných chovatelským klubem stafordšírského bulteriéra (Staffordsire Bull Terrier Club, dále jen „SBTC CZ“). SBTC CZ pořádá do roka tři výstavy. V posledních letech se počty přihlášených stafordšírských bulteriéru pohybují okolo 300 přihlášených jedinců. Na výstavě máte možnost poznat povahu stafordšírského bulteriéra, uvidíte všechny barevné varianty, můžete si vybrat, jaký typ stafordšírského bulteriéra by se vám líbit, můžete si promluvit s majiteli a chovateli.

Další možností je navštívit nějakou sportovní akci za účasti stafordšírských bulteriérů. V roce 2016 bylo několik akcí určených pro plemeno stafordšírský bulteriér. Na sportovních akcích uvidíte i využití temperamentu stafordšírského bulteriéra a můžete se nechat inspirovat, případně si vybrat, jakou aktivitu byste chtěli dělat i s vaším stafordšírským bulteriérem. Jedinečnou sportovní akcí je Staffbull Speciál pořádaný SBTC CZ. Jsou zde ukázky nejrůznějších aktivit, které lze se stafordšírským bulteriérem dělat a je zde možnost si vše se svým psem vyzkoušet.

 

Foto ze života v chovatelské stanici Bohemia Staff – návštěvy, hlídání psích kamarádů, turistika, výlety, vodáctví, výcvik,… (www.bohemiastaff.cz)